srijeda, 28. kolovoza 2024.

 







Investicija u prehrambenu industriju

Nakon investiranja 44,5 milijuna eura u pet godina, MHP odabrao Hrvatsku za nastavak investicija u prehrambenu industriju



Yuriy Kosyuk, osnivač i glavni izvršni direktor MHP-a je s predstavnicima MHP-a prezentirao dosadašnje investicije kompanije u Hrvatsku predstavnicima Vlade RH na čelu sa Andrejem Plenkovićem, predsjednikom Vlade RH te su potvrdili zainteresiranost za nastavak investicija u podizanje kapaciteta domaće poljoprivrede i prehrambene industrije



MHP, međunarodna prehrambena i agrotehnološka kompanija koja ima 32.000 zaposlenika i svoje proizvode izvozi u više od 70 zemalja, u Hrvatsku je od 2019. godine, od kada je prisutna na tržištu kroz vlasništvo nad Perutninom Ptuj i PP Pipo Čakovec, ukupno je investirala 44,5 milijuna eura. Predstavnici MHP-a i Yuriy Kosyuk, osnivač i glavni izvršni direktor MHP-a prezentirali su dosadašnje investicije kompanije u Hrvatsku, predstavnicima Vlade RH na čelu sa Andrejem Plenkovićem, predsjednikom Vlade RH te su pritom potvrdili zainteresiranost za nastavak investicija u podizanje kapaciteta domaće poljoprivrede i prehrambene industrije te jačanje održivosti proizvodnje hrane u zemlji.

MHP je ove godine dodatno pojačao investicije u Hrvatsku. Preuzeta je kompanija Toni, jedna od vodećih domaćih tvrtki u području otkupa, sušenja i skladištenja žitarica, a MHP je Hrvatsku odabrao i za otvaranje novog proizvodnog pogona za proizvodnju hrane za kućne ljubimce. Proizvodni pogon kojim će upravljati nova kompanija MHP Pet Food osnovana u Hrvatskoj počet će raditi 2026. godine. Vrijednost investicije je 40 milijuna eura, a otvorit će se 200 novih radnih mjesta. Proizvodni pogon bit će blizu Zagreba, nedaleko od pogona u vlasništvu Perutnine Ptuj koji će osiguravati kvalitetnu sirovinu za preradu. MHP u prvoj fazi planira proizvoditi 20.000 tona mokre hrane za ljubimce, a nakon toga povećati kapacitet na 35.000 tona godišnje od 2028. godine. Ovaj pogon bit će prvi takav pogon za proizvodnju mokre hrane za ljubimce u Hrvatskoj, a bit će opremljen najmodernijom tehnologijom s visokom razinom automatizacije i najvišim standardima kvalitete. Ovaj proizvodni pogon je važan novi korak u vertikalnoj integraciji MHP-ove proizvodnje, a MHP u segmentu proizvodnje mokre hrane za kučne ljubimce vidi veliku mogućnost za razvoj poslovanja na globalnoj razini.

Ukrajina i Hrvatska imaju ratno iskustvo, hrvatski narod podržava i pomaže Ukrajince u ratu protiv ruske agresije i Ukrajinci su zahvalni na tome. Ukrajinski i hrvatski narod dijele iste vrijednosti, zato je MHP kao tvrtka ukrajinskog duha i međunarodnih razmjera investirala i želi nastaviti investirati u Hrvatsku”, izjavio je Yuriy Kosyuk, osnivač i glavni izvršni direktor MHP-a.

MHP u Hrvatskoj razvija i projekt proizvodnje pilića na području Siska koji ima potencijal gospodarski potaknuti to područje zemlje i povećati izvozni kapacitet domaće prehrambene industrije.



MHP je međunarodna prehrambena i agrotehnološka kompanija koja proizvodi visokokvalitetne prehrambene proizvode. Tvrtka posluje u sektorima poljoprivrede, proizvodnje hrane i maloprodaje, s proizvodnim pogonima u Ukrajini i na Balkanu, kao i podružnicama u Nizozemskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, UAE, Saudijskoj Arabiji i članicama EU. MHP zapošljava više od 32.000 ljudi u Ukrajini i inozemstvu i prema Forbesu je rangiran među 10 najboljih poslodavaca u Ukrajini. MHP izvozi svoje proizvode u više od 70 zemalja svijeta. Tvrtka upravlja sa 360.000 hektara zemljišta u 12 regija u Ukrajini. Tijekom rata misija tvrtke je potpora gospodarstvu i sigurnosti opskrbe hranom u Ukrajini. MHP je najveći porezni obveznik u poljoprivrednom sektoru i jedan je od pet najvećih investitora u zemlji.


Kao kulinarska tvrtka, MHP razvija više od 15 brendova proizvoda, uključujući Nasha Ryaba, Apetytna, Lehko!, Bashchynskyi, Skott Smeat, RyabChick i druge. Kako bi Ukrajinci uvijek imali pristup visokokvalitetnoj i ukusnoj hrani, tvrtka sa partnerima razvija nekoliko maloprodajnih lanaca: trgovine MeatMarket, restorani Fresh Food, Nasha Ryaba i Döner Market..


MHP, u suradnji sa svojim strateškim partnerom, Dobrotvornom zakladom MHP — GROMADI, bavi se razvojem zajednice, čineći zajednice poželjnijim mjestima za život, podržavajući one kojima je to najpotrebnije. Tvrtka potiče program MHP Standing Together koji pruža personaliziranu pomoć i sveobuhvatnu podršku vojnom osoblju, veteranima, njihovim obiteljima i onima koji čekaju povratak svojih voljenih s bojišnice.

Vlasnik i direktor MHP-a je ukrajinski biznismen Yuriy Kosyuk.


Pripremio: Tomislav Radić


četvrtak, 22. kolovoza 2024.

 





Otkup duhana

Hrvatski duhani počeli s otkupom duhana, a očekuje se 4.500 tona duhana, 35% više nego godinu prije

Hrvatski duhani, najveći otkupljivač duhana na području Podravine i Slavonije koji posluje u sklopu BAT grupe, počeli su ovog tjedna s otkupom ovogodišnje berbe duhana.

S ovogodišnjih 2.106 hektara pod duhanom, što je 19 posto više zasađenih površina pod duhanom pod ugovorom s Hrvatskim duhanima u odnosu na prethodnu godinu, u tvrtki očekuju kvalitetan duhan i prinos. Ukupno se očekuje otkupiti 4.500 tona duhana, što je gotovo 35% više u odnosu na godinu ranije.

Otkup će biti organiziran na četiri lokacije - u Virovitici, Pitomači, Kutjevu i Gornjem Miholjcu. Hrvatski duhani su u dogovoru s proizvođačima dodatno povećali otkupne cijene po klasama, povrh porasta prosječne otkupne cijene od 50 posto u posljednje dvije godine.

Hrvatski duhani svojim proizvođačima jamče siguran otkup svih proizvedenih količina duhana, financijsko praćenje i podršku agronoma kroz sve faze proizvodnje, poticanje investicija u povećanje produktivnosti proizvodnje, a uz fokus na održivost proizvođača pa tako osiguravaju proizvođačima kvalitetne uvjete proizvodnje i sigurnost.

Pripremio: Tomislav Radić





srijeda, 14. kolovoza 2024.

 




Uvođenjem humanoidnih robota, industrija će premostiti problem nedostatka radnika


Očekuje se da će ova tehnologija pridonjeti povećanju produktivnosti, smanjenju troškova i poticanju inovativnosti u radnom okruženju, pokazala je analiza konzultantske kuće Horváth “Humanoidni roboti u operacijama”.


Humanoidni roboti, roboti koji dizajnom podsjećaju na ljude, uskoro bi trebali biti uvedeni u proizvodne hale industrijskih kompanija, a njihova serijska proizvodnja očekuje se već u idućoj godini. Procjena je to analize tržišta pod nazivom “Humanoidni roboti u operacijama” koju je izradila konzultantska kuća Horváth. Zahvaljujući ubrzanom tehnološkom napretku očekuje se da će do 2030. godine humanoidni roboti biti toliko napredni da će u proizvodnji, koja je sve više suočena s problemom nedostatka radnika, moći nadomjestiti manjak djelatnika.

Do sada su se u industriji uglavnom koristili takozvani “zglobni roboti” kod zavarivanja, lakiranja i montaže, dok su se kolaborativni roboti (eng. coboti) koristili,među ostalog, za kontrolu kvalitete proizvoda. Humanoidni roboti se u sklopu pilot projekta već koriste u automobilskoj industriji, a predviđa se da će njihovo unaprjeđenje ići u smjeru brzine kretanja, fleksibilnosti i sve finijih motoričkih vještina.

Naša analiza je pokazala da u skoroj budućnosti humanoidni roboti imaju potencijal preuzeti više od 50 % primarno manualnih zadataka u proizvodnom okruženju. Njihovom implementacijom u proizvodnji, industrije bi mogle premostiti kontinuirani problem nedostatka radnika za repetitivne, fizički teške poslove i tako pomoći u rasterećenju djelatnika. Iako početno zahtijeva značajne investicije, očekuje se da će ova tehnologija doprinijeti povećanju produktivnosti, smanjenju troškova i poticanju inovativnosti u radnom okruženju”, rekla je Maria Boldor iz konzultantske kuće Horváth.


Sada su troškovi nabave humanoidnih robota znatno viši od troškova drugih industrijskih robota, pokazala je analiza konzultantske kuće Horváth, no kad krene serijska proizvodnja, očekuje se smanjenje troškova.


Pripremio: Tomislav Radić



petak, 9. kolovoza 2024.

 




Croatia Airlines proslavio 35. rođendan prvim međunarodnim letom

novim zrakoplovom Airbus A220-300


Croatia Airlines na liniji Zagreb – Frankfurt imao je prvi međunarodni komercijalni let novim zrakoplovom Airbusom A220-300, čime je simbolički obilježen 35. rođendan hrvatske zrakoplovne tvrtke, koja je osnovana 7. 8. 1989. godine. Prvi međunarodni putnici u novom zrakoplovu A220 poletjeli su na istoj liniji na kojoj je Croatia Airlines 1992. godine obavio prvi međunarodni let, čime je tvrtka počela povezivati Hrvatsku sa svijetom u putničkom prometu.

Prije tri i pol desetljeća, 7. kolovoza 1989., u Zagrebu je registriran Zagreb Airlines d.d. (Zagal), poduzeće za zračni prijevoz, koji je s radom počeo u prosincu iste godine, pružajući uslugu prijevoza poštanskih pošiljaka. Godinu dana poslije, 23. srpnja 1990. godine, Zagal je promijenio ime u Croatia Airlines d.d., Nacionalna aviokompanija za prijevoz putnika, robe i pošte.

Prvi putnički let Croatia Airlinesa obavljen je 5. svibnja 1991. godine na liniji Zagreb – Split, čime je uspostavljen redoviti putnički promet unutar Hrvatske, a povezivanje Hrvatske sa svijetom počelo je 5. travnja 1992. godine prvim međunarodnim letom na liniji Zagreb – Frankfurt.

Od prvog leta do danas kompanija je obavila 709.000 letova i u zrakoplovima prevezla 45,800.000 putnika. Pritom je tvrtka postala članica najvažnijih zrakoplovnih udruženja - Međunarodne udruge za zračni promet (IATA) i Star Alliancea, vodeće svjetske udruge avioprijevoznika.

Drugi novi zrakoplov A220 očekuje se do kraja 2024. godine, dok bi sljedećih šest trebalo biti isporučeno u 2025., četiri u 2026., a tri zrakoplova u 2027. godini, čime će flota Croatia Airlinesa imati 15 novih zrakoplova A220.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimka: Croatia Airlines