Održan Hrvatsko-egipatski poslovni sastanak
„Egipat je veliko i značajno tržište s 90 milijuna ljudi te pruža brojne mogućnosti tvrtkama za uspostavu poslovne suradnje i za investiranje, a upravo je današnji skup prilika tvrtkama da pronađu poslovnog partnera za suradnju“, rekao je predsjednik Egipatskog vijeća za održivi razvoj Motaz Raslan, koji je i predvodilo egipatsko poslovno izaslanstvo.
„Egipat se nalazi na strateški značajnom položaju i važna je zemlja za stabilnost u regiji. Također je i važan trgovinski partner Europskoj uniji i zemljama Mediterana“, rekla je voditeljica Službe za ekonomsku bilateralnu suradnju Ministarstva vanjskih i europskih poslova Emilija Vučinić-Margeta ističući partnerske odnose ministarstva i HGK, koja ima značajnu ulogu u promociji te nastupu hrvatskog gospodarstva u svijetu. Egipatska veleposlanica u RH Olfat Abdel Fattah Ahmed Farah, napomenula je da egipatsko Veleposlanstvo informirajući tvrtke može pružiti pomoć pri poslovanju na egipatskom tržištu.
„Najviše je potencijala za suradnju hrvatskih i egipatskih tvrtki u području drvo-prerađivačke i kemijske industrije, energetike, turizma, nafte i plina te razminiranja“, istaknula je voditeljica Odjela za investicije Sektora za međunarodne poslove HGK Svjetlana Momčilović dodajući kako su lani Hrvatska i Egipat ostvarile 125 milijuna eura ukupne međusobne robne razmjene, što je za 13 posto više nego prethodne godine. Hrvatska je u Egipat izvezla roba za 113 milijuna eura, ponajviše rezane drvne građe, naftnih ulja dobivenih od bitumenskih minerala itd., a dok je uvoz iz te zemlje bio 12 milijuna eura.
O promjenama u egipatskom gospodarstvu nakon arapskog proljeća te egipatskim razvojnim potencijalima govorio je trgovinski ataše egipatskog Ministarstva za trgovinu i industriju Amr Adel ističući da je lani Egipat zabilježio rast BDP-a od 4,2 posto, dvostruko više nego prethodnoj godini kad je rast iznosio 2,2 posto. U strategiji razvoja Egipta do 2030. godine planira se jači razvoj i ulaganja u području energetike, osobito obnovljivih izvora energije, edukaciji, zdravstvu, industriji, prometnoj infrastrukturi, razvoju elektromreže te investicijama u posebnim ekonomskim i specijaliziranim industrijskim zonama te novoj ekonomskoj zoni Sueskog kanala.
U okviru sastanka održani su i individualni poslovni razgovori između tridesetak hrvatskih i desetak egipatskih tvrtki i institucija. U egipatskom su izaslanstvu bile tvrtke iz sektora drvne industrije, rudarstva, obnovljivih izvora energije, prehrambene industrije, poljoprivrede, metalne industrije, energetike, kozmetičke industrije, brodskog prijevoza i ulaganja u nekretnine.