četvrtak, 3. srpnja 2025.

 









Doručak u Srijemu

Volimo lijepi Srijem, divno je doručkovat u njem

Hedonističko druženje uz srijemske pjenušce, domaće specijalitete, glazbu pod stoljetnim orahom privuklo je stotinjak gostiju koji su stigli na pjenušavi srijemski doručak u subotu, 28. lipnja 2025.! Doručak je održan kod Vina Papak Ilok, na najistočnijem vinogradarskom položaju Radoš, u organizaciji TZ Vukovarsko-srijemske županije i Salona pjenušavih vina Zagreb.

U zelenilu srijemskih vinograda i polja suncokreta počelo se kušanje pjenušavih vina s raskošnim srijemskim doručkom uz glazbu „Dva i pol muškarca“. Na stolu je bilo od domaće pogače i „čvarkaša“, paštete od pačjih prsa i pileće jetrice sa spačvanskim tartufom. od mesnih narezaka kušala se tanka kobasica, debela kobasica, kulin, šunka odležana dvije godine, bilo je raznih sireva i voća – lubenice, breskve, šljive, domaći pekmezi i jogurti, a posebna atrakcija je bio veliki kotao u kojem su se pripremali čvarci!


Na vinskoj radionici „Slatko i plavo“ , naslijepo su se kušala predikatna vina – Traminac Iločkih podruma IBB 2019 i Graševina Papak IBB 2019 uz francuske plave sireve (Roquefort i Bleu d'Auvergne) i jedan poseban istarski s tartufima. U toj su sirnoj kombinaciji ipak su pobijedili Francuzi, iako je bijela čokolada s okusom ruže također bila posebno zanimljiva za nepce uz traminac koji miriše na – ružu.


Tijekom doručka održala se i vođena radionica slikanja Feel good & Paint, a u 13:00 održan je "En primeur Srijem", gdje su vinari predstavili neke nove (ili nedavno nagrađivane) berbe na tržištu (Chardonnay Čobanković, Graševina Lisca Buhač, Frankovka Papak i Cabernet franc Trs).

Više informacija: TZ Vukovarsko srijemske županije, visit@srijem-slavonija.com


Pripremio: Tomislav Radić

Foto: Domagoj Sever i Vedran Čuljak


 




Međimursko prošćenje u Zagrebu

Održano 30. Međimursko prošćenje u Zagrebu – slavlje zajedništva, vjere i tradicije

U organizaciji Društva Međimuraca u Zagrebu 29. i 30. 6. 2025., svečano je obilježeno 30. Međimursko prošćenje, koje je i ove godine okupilo stotine Međimuraca i prijatelja Međimurja iz cijele Hrvatske. Događaj, koji već tri desetljeća njeguje međimurski identitet u glavnom gradu, započeo je svečanim misnim slavljem u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca na zagrebačkom Kaptolu.

Svetu misu predvodio je dr. sc. Krunoslav Novak, generalni tajnik Hrvatske biskupske konferencije, rodom iz Donjeg Koncovčaka, koji je u nadahnutoj propovijedi istaknuo važnost zajedništva, očuvanja vjere i baštine. Glazbeni dio mise uveličale su Blanka Tkalčić, mezzosopranistica i dopredsjednica Društva Međimuraca u Zagrebu, koja je otpjevala misu i pjesmu “Međimurje kak si lepo zeleno”, te mlada glazbenica Katarina Mily izvedbom psalma.

Svečanosti su pridonjeli i članovi Zrinske garde, čijom je pojavom dodatno naglašena povijesna i kulturna dimenzija događaja. Nakon misnog slavlja, manifestacija se nastavila na Opatovini, gdje su posjetitelji imali priliku uživati u mirisima i okusima rodnog kraja.

Posebnu pozornost posjetitelja na Opatovini privukao je nastup KUD-a Mihovljan, koji je dojmljivo prikazao bogatstvo međimurske folklorne baštine. Publika je s oduševljenjem dočekala njihove tradicionalne nošnje, a svaki korak i pokret plesača nosio je u sebi duh Međimurja – skroman, ali snažan, duboko ukorijenjen u tradiciji i ljubavi prema rodnom kraju.

Međimurski OPG-ovi predstavili su bogatstvo domaćih proizvoda – od meda (Zoran Kožnjak) i cekera (žene Nedelišća) do vina (Martin Hren) , bučinog ulja, kolača (Marija Jančec), mesa z tiblice (Darko Đuran), ljutih umaka (Saša Preložnjak) i rukotvorina (Jadranka Bagladi) – stvarajući autentičan ugođaj zavičaja u srcu Zagreba.

Za veselu i srdačnu atmosferu pobrinuo se poznati međimurski kantor Vladimir Mihaljević, koji je izvedbom tradicionalnih pjesama rasplesao okupljene i podsjetio na toplinu i ljepotu međimurske glazbene baštine.

Među uzvanicima bio je i međimurski župan Matija Posavec, koji je pohvalio organizatore i istaknuo važnost ovakvih susreta za očuvanje identiteta Međimuraca izvan rodnog kraja.

Ponosni smo što smo već tridesetu godinu zaredom uspjeli okupiti Međimurce i prijatelje Međimurja u srcu Zagreba. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali – od izvođača, Zrinske garde, župana Matije Posavca, naših OPG-ova, do svih posjetitelja koji su donijeli duh Međimurja u Zagreb. Ovo prošćenje dokaz je da je srce Međimurja uvijek živo i predstavljeno u gradu Zagrebu.- istaknuo je Matija Kikelj, predsjednik Društva Međimuraca u Zagrebu

    .Pripremio: Tomislav Radić




 



Dionice Žito Grupe

U petak 27. 6. 2025. u 9:00 sati počela je javna ponuda dionica Žito Grupe, vodeće poljoprivredno-prehrambene grupacije u Slavoniji. Riječ je o najvećem domaćem IPO-u kompanije u privatnom vlasništvu u hrvatskoj povijesti.

Javna ponuda odvijat će se do 9. srpnja 2025. i uključuje do najviše 6.651.920 dionica, koje bi u dioničarskoj strukturi nakon IPO-a činile minimalno 25% (+1 dionicu) vlasničkog kapitala društva ŽITO d.d. („Izdavatelj“). Ponuđene dionice mogu se steći u rasponu cijene od 18,50 EUR do 22,00 EUR po jednoj ponuđenoj dionici. Sukladno rasponu cijene, javnom ponudom ciljaju se prikupiti sredstva od približno 118 – 141 milijun eura.

Pravo na sudjelovanje u ponudi imaju radnici, mali ulagatelji i kvalificirani ulagatelji. Pojedinačni interes za stjecanje ponuđenih dionica u slučaju radnika i malih ulagatelja ne može biti manji od 300,00 EUR.

U roku od 2 radna dana od isteka razdoblja ponude, izdavatelj će utvrditi konačnu cijenu, Konačnu količinu i konačnu alokaciju u sklopu konačnih uvjeta koji će biti objavljeni na internetskoj straniciIzdavatelja i Zagrebačke burze d.d.Po završetku javne ponude, za sve dionice izdavatelja bit će zatraženo uvrštenje na Službeno tržište Zagrebačke burze d.d.

Mali ulagatelji mogu podnijeti upisnice za stjecanje ponuđenih dionica u poslovnicama Zagrebačke banke, putem E-RIZNICE i u poslovnicama Erste banke ili putem George Internet bankarstva. Radnici to mogu učiniti u poslovnicama Zagrebačke banke ili putem E-RIZNICE.

Žito Grupa ima oko 1.200 zaposlenika i vodeća je poljoprivredno-prehrambena grupacija u Slavoniji. Najveći je proizvođač jaja, lider u preradi uljarica i drugi najveći proizvođač svinja na domaćem tržištu. Kompanija upravlja s ukupno 17.800 ha obradivih površina, što je čini drugim najvećim obrađivačem poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj, te otkupljuje urod s dodatnih 60.000 ha koje obrađuje 3.000 kooperanata.

U 2024. godini, Žito Grupa je ostvarila prihode od 335 milijuna EUR, uz rekordnu normaliziranu razinu EBITDA-e od 66,3 milijuna EUR. Grupa je u 2024. ostvarila EBITDA maržu od 19,8%. Uz Hrvatsku, trećina prihoda ostvarena je na inozemnim tržištima (Mađarska, Italija, Srbija, Slovačka, Kosovo, Njemačka, Austrija).

Realizacijom IPO-a prikupljena sredstva bi se koristila prvenstveno za projekte iz najavljenog investicijskog ciklusa te za potencijalne akvizicije. U sljedeće tri godine Žito Grupa planira 125 milijuna eura uložiti za investicije i akvizicije za potrebe organskog i anorganskog rasta. Investicije se namjeravaju rasporediti u sva četiri ključna proizvodna segmenta Žito Grupe: ratarstvo, stočarstvo, industriju te trgovinu i silose. Tijekom proteklih devet godina Žito Grupa je već realizirala više od 200 milijuna eura investicija, a s novim investicijama dodatno namjerava osnažiti svoju tržišnu poziciju i omogućiti daljnji održivi rast i razvoj



Pripremio: Tomislav Radić


srijeda, 2. srpnja 2025.

 


Ministar Vlajčić u Đakovu



Ministar Vlajčić održao radni sastanak u Državnoj ergeli Đakovo – najavljena nova ulaganja u zagrijavališta za konje te izgradnju Posjetiteljskog centra

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić, 30. lipnja 2025. godine uz državnog tajnika Marinka Belju, održao je radnik sastanak s ravnateljem Državne ergele Đakovo i Lipik Nikolom Grizeljom, te njegovim suradnicima.

Na sastanku su predstavljeni izvještaji o radu ergela, realiziranim infrastrukturnim projektima te aktivnostima za nadolazeća razdoblja. Osvrnuli su se na protekla ulaganja u razvoj i modernizaciju ergele Lipik, gdje je potkraj 2024. godine završena prva faza izgradnje nove ergele na jezeru Raminac, uključujući tri nove staje, gnojnicu i prateću infrastrukturu u vrijednosti od 2,3 milijuna eura. Trenutno je u tijeku druga faza izgradnje, financirana sredstvima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva s ukupnom investicijom od gotovo 5 milijuna eura.

Hrvatska bilježi kontinuirani rast broja konja, a u 2024. godini zabilježen je porast od 1,5 %. S više od 2.300 lipicanaca i više od 800 vlasnika širom zemlje, Hrvatska zauzima drugo mjesto u svijetu po broju uzgojenih lipicanaca. Kako bismo osigurali vrhunske uvjete za uzgoj i očuvanje naše tradicije, nastavljamo daljnja ulaganja u razvoj i modernizaciju Državne ergele Đakovo. Planiramo značajna ulaganja u izgradnju zagrijavališta za konje te očekujemo realizaciju Posjetiteljskog centra ergele, koji će obogatiti turističku ponudu i doprinijeti promociji kulturne baštine Slavonije, Baranje i Srijema“, rekao je ministar Vlajčić.

Projekt „Posjetiteljski centar ergele Đakovo“ obuhvaća uređenje i opremanje prvog i drugog kata zatvorene jahaonice, uz uspostavu prostora za prezentaciju povijesti rada Državne ergele Đakovo i Lipik te nematerijalne kulturne baštine uzgoja lipicanaca u regiji Slavonije, Baranje i Srijema, a ukupna vrijednost investicije je oko 2,24 milijuna eura.

Na sastanku se razgovaralo i o planovima za rekonstrukciju i izgradnju novih objekata na lokaciji Ivandvor te je ministar Vlajčić u pratnji državnog tajnika Marinka Belje obišao lokacije Pastuharna i Ivandvor.

U 2024. godini Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva osiguralo je i 478.000 eura za nabavku novog specijaliziranog kamiona i prikolice za siguran prijevoz konja, čime se dodatno pridonjelo kvaliteti i sigurnosti uzgoja.



Pripremio: Tomislav Radić


ponedjeljak, 30. lipnja 2025.

 







Europsko prvenstvo u lovnom streljaštvu


Hrvati prvi u gađanju letećih meta na 17. Europskom prvenstvu u kombiniranom lovnom streljaštvu

Reprezentacija Hrvatskog lovačkog saveza osvojila je 1. mjesto u gađanju letećih meta, u disciplinama trap i parkur na 17. Europskom prvenstvu u kombiniranom lovnom streljaštvu koje je od 27. do 29. lipnja 2025. prvi put održano u Hrvatskoj. Domaća reprezentacija slavila je s ukupno osvojenih 1912 bodova, drugi su bili Česi, a treći Slovaci s istim brojem bodova - 1900 bodova.

Europsko prvenstvo održano je u Bzenici na najmodernijem strelištu Lovačkog saveza Požeško-slavonske županije, a okupilo je ukupno 160 natjecatelja iz 14 europskih zemalja (Austrija, Češka, Hrvatska, Finska, Njemačka, Mađarska, Italija, Latvija, Litva, Nizozemska, Poljska, Slovačka, Slovenija i Švedska). Prvenstvo su zajednički organizirali Hrvatski lovački savez, Lovački savez Požeško-slavonske županije i FITASC, međunarodna federacija za lovno streljaštvo, a natjecalo se u četiri discipline: karabin, parkur, trap i trčeći vepar.

Gledajući ukupne bodove, novi europski prvaci u ekipnom natjecanju su Slovenci (Lovska zveza Slovenije) koji su ostvarili najveći zbroj bodova u sve četiri discipline - 3833 bodova. U pojedinačnom natjecanju, pobjedu je odnio Finac Pekka Seppä s ukupno osvojenih 786 bodova i tako postao novi europski prvak, drugi put za redom, drugo mjesto pripalo je Slovencu Boštjanu Sadeku s osvojenih 782 boda, a treće Poljaku Tomaszu Szymanskom sa 780 bodova.

Na Europskom prvenstvu nastupilo je i 10 ženskih predstavnica, a pobjedu je odnijela Šveđanka Cornelia Dagobert s 385 bodova, dok Hrvatska nije imala svoju predstavnicu. U kategoriji juniora nastupilo je 6 strijelaca a pobijedio je Slovenac Jan Garmut sa 745 bodova, dok je hrvatski predstavnik Nino Matak imao ukupno 678 bodova i završio je na petom mjestu. U kategoriji veterana, nastupilo je 15 predstavnika, a Slovenac Igor Piculin imao je najprecizniju ruku i osvojio 733 boda, drugo mjesto pripalo je Slovaku Viliamu Kocsisu sa 731 bodom, a treće Čehu Jaroslavu Cervenki sa 706 bodova.

Tijekom natjecanja održano je i polaganje ispita za licencu FITASC suca koju je prvi put dobio hrvatski predstavnik - Hrvoje Selak i tako postao prvi hrvatski FITASC sudac.

Svi rezultati na stranici: http://shootingscores.hu/eredmeny/mobile/375/open

Priptremio: Tomislav Radić





subota, 28. lipnja 2025.

 


Mediteranska poljoprivreda u Splitu


Ministar Vlajčić potpisao Sporazum o uređenju i opremanju zgrade za smještaj studija Mediteranska poljoprivreda u Splitu i obišao požarom nastradala područja


Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić, 27. lipnja 2025. godine boravio je u radnom posjetu Splitsko - dalmatinskoj županiji, gdje je održao sastanak s rektorom Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Draganom Ljutićem i suradnicima te potpisao Sporazum o uređenju i opremanju zgrade za potrebe smještaja samostalnog studija Mediteranska poljoprivreda.


„Današnjim potpisivanjem Sporazuma u vrijednosti 150.000,00 eura, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva osigurava financijska sredstva za uređenje i opremanje zgrade "Skalice" u Splitu, čime će se stvoriti moderna i funkcionalna infrastruktura za studij koji je od iznimnog značenja za našu poljoprivredu i gospodarstvo ovog kraja. Osim infrastrukturnog razvoja, Sveučilište će u sklopu Akcijskog plana provoditi znanstveno-istraživačke aktivnosti s ciljem sprječavanja širenja i suzbijanja sredozemne voćne muhe, čime će se dodatno doprinijeti razvoju ekološki prihvatljivih i inovativnih pristupa u voćarstvu“, rekao je ministar Vlajčić.

Tijekom posjeta županiji, ministar Vlajčić je sa županom Splitsko-dalmatinske županije Blaženkom Bobanom i gradonačelnikom grada Omiša Zvonkom Močićem održao radni sastanak na temu šteta nastalih u poljoprivredi od posljedica požara te obišao pogođena područja, koja je 21. lipnja zahvatio požar na području Grada Omiša. Prema preliminarnim procjenama, požar je uništio nekoliko maslinika, a stradala je i uljara Orgula u Marušićima.

„Ministarstvo kontinuirano provodi programe državne potpore, među kojima i program nadoknade izgubljenog prihoda uslijed elementarnih nepogoda, uključujući i štete uzrokovane požarima. Obišao sam opožarena područja i razgovarali smo o daljnjim koracima te nakon utvrđivanja štete sagledat ćemo sve opcije na koji način ćemo pomoći poljoprivrednicima kroz nacionalna ili europska sredstva “, zaključio je Vlajčić.

Splitsko-dalmatinska županija jedna je od ključnih regija u maslinarskoj proizvodnji Republike Hrvatske sa 2.160 registriranih proizvođača i 2.934 hektara maslinika, što

čini više od 23% nacionalnih maslinarskih površina.


Pripremio: Tomislav Radić


utorak, 27. svibnja 2025.

 


Potpisan ugovor za rekonstrukciju 4,3 km ceste na Cresu - Beli -Predošćic


Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković u utorak, 27. svibnja 2025. boravio je na otocima Cresu i Lošinju gdje je sudjelovao na potpisu ugovora za rekonstrukciju cestovne dionice na Cresu te obišao aktualne cestovne projekte na Cresu i Lošinju.

Ministar Butković s predstavnicima Hrvatskih cesta, izvođača radova i predstavnicima lokalne vlasti, prvo je obišao radove na rekonstrukciji državne ceste DC101, odnosno proširenju državne ceste za trajektno pristanište Merag. Riječ je o projektu ugovorene vrijednosti oko 3,3 milijuna eura, na kojem su radovi počeli u listopadu prošle godine.

Zatim je u Gradu Cresu sudjelovao na potpisivanju ugovora za radove na projektu rekonstrukcije državne ceste DC100 na dionici Predošćica, duljine 2,2 km i izvanrednog održavanja dionice Beli – Predošćica, duljine 2,1 km na otoku Cresu. Ugovor za radove, vrijednosti 3.631.436,80 eura, potpisao je predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Ivica Budimir s odabranim izvođačem radova, tvrtkom Colas Hrvatska d.d. u ime zajednice ponuditelja koju čine ta tvrtka i Asfalti Ptuj d.o.o.

Potpredsjednik Vlade i ministar Butković tom se prilikom zahvalio Hrvatskim cestama, investitoru projekta na svim pripremnim radnjama, kao i izvođaču radova za koje je rekao da se radi o renomiranim tvrtkama koje rade diljem Hrvatske. "Vjerujem da će uspješno završiti ovaj projekt koji će se raditi godinu dana. Ono što nam preostaje je nešto malo više od 5 km dionice Dragozetići – Beli, za koju bi sljedeće godine trebao biti spreman natječaj. Time bi onda u cijelosti bila izgrađena dionica te državne ceste, što mislim da je nužno.“, rekao je ministar Butković, spomenuvši kako ulaganja u cestovnu infrastrukturu na cresko-lošinjskom akvatoriju iznose oko 17 milijuna eura. Osim toga, rekao je, ulaže se i u niz projekata lučke infrastrukture, tako da je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture na ovom području jako prisutno.

To je jedan od većih projekata u Primorsko-goranskoj županiji, a radovi napreduju prema planu s očekivanim završetkom do sredine 2026. godine. Zahvaljujem se na izuzetnoj suradnji s Gradom Malim Lošinjem koji je, uz Hrvatske ceste, aktivno uključen u rješavanje imovinsko-pravnih odnosa i investicijama u javnu rasvjetu. Grad Mali Lošinj sudjeluje s iznosom od 160 tisuća eura što je još jedan dokaz dobre suradnje. Također, suradnja na projektu obnove ulaza u Lošinj gdje smo zajednički obnovili nogostupe i cestu, pokazuje da možemo uspješno realizirati projekte od zajedničkog interesa“, izjavio je tom prilikom ministar Butković te se posebno zahvalio i Hrvatskim cestama, koje diljem Hrvatske obnavljaju i grade državne ceste.


Pripremio: Tomislav Radić


petak, 23. svibnja 2025.

 





Vina iz Kutjeva ali i iz Like



Iz Kutjeva. iz Zlatne doline na radionici "Vrijeme je ZA... u Zagreb došao je mladi vinar Tomislav Antunović. Otac Jure Antunović 2001. godine kupio je vinograd na Hrnjevcu. Antunovići (otac , majka Željka i brat Nikola) te Tomislav imaju 85000 trsova na 18 hektara a bave se i voćarstvom (orasi, lješnjak, šljiva, kesten). Tomislav je 2014. u sklopu OPG-a osnovao svoju vinariju AT Agrofort. Godine 2017. odlučio je vina raditi biodinamički po mjesečevim mijenama. To znači da sve bitne poslove u tretmanu grožđa od berbe do podrumskih radnji: maceracije, pretoci, punjenja radi u doba punog mjeseca. Otuda i naziv Luna za njegove graševine. Svoju invenciju pokazao je prvim sađenjem trsova na Ličkom području,na Debelom brdu kod Udbine. Tijekom 2021. i 2023. zasadio je 2400 trsova , osam sorti od kojih su neke piwi Solaris, Regent, Rondo, Cabernet cortis a naravno, nije moglo proći a da ne posadi i graševinu,kraljicu Kutjeva. Ove godine će na urod doći prva ozbiljnija količina grožđa zasađena 2022. u kutjevačkom kraju 1500 loza chardonnaya i isto toliko sauvignona. Tako da sada vinarija ima 22 000 trsova na 3.3 ha sa pretežitom graševinom. Kapacitet podruma je 33000 litara a osim na kućnom pragu najveće količine uspijeva prodati u Dalmaciji ( Trogir, Split, Omiš) te u nekoliko restorana u Berlinu.

Na prezentaciji u Zagrebu koju je vodio novinar Vjekoslav Madunić i na kojoj je o vinima govorio sommelier Darko Lugarić, kušalo se: Solaris 2023. 12.0% alkohola. Luna graševina 2024. 13.4, Luna graševina 2021 12.5, Primo graševina 2020. 13.0, Traminac mirisni 2023. 13.2, Zweigelt 2023. 12.8 i Omega crni pinot 2023. 12.9.

Solaris 2023. 12% alkohola i 0.6 g. ostatka šećera je vino žuto zelenkaste boje, herbalno cvjetnog karaktera, u ustima se osjeti dobra kiselina što mu daje svježinu. Solaris u Udbini je piwi sorta Fr 360 nastala križanjem Merzlinga, Muškat otonela i Zarye severa. Ta vrlo otporna sorta nije uopće tretirana prskanjem. Solaris je tipično aperitivno vino a gastronomski se sljubljuje sa bijelom morskom ribom i sa carpacciom od hobotnice i školjkama.

Luna graševina 2024. 13.4% alkohola i 5.1 g/L kiseline je vino sa izraženim zelenkastim tonovima koji odaju svježinu. U okusu i mirisu osjeti se svježa jabuka , otkošena livada i bijelo cvijeće. Tipična mlada graševina puna slasti, osjeća se mineralnost i ukusna slanost. Vinogradi za ovu graševinu se nalaze na području Duboka na.visini oko 250 metara. Ima oko 7000 trsova po hektaru a prinos je do 1.5 kg po trsu. Darko Lugarić gastronomski preporučuje klasičnu paštu sa rajčicama i bosiljkom.

Primo graševina 2020. sa 13.0% alkohola i 14.5 grama ostatka šećera. To je graševina kasne berbe na sur lieu bez intervencija vinara osim miješanja. Ciljano je odrađena malolaktika. Razmišljanje vinara je da se ne intervenira u vino već da se fermentacija spontano odradi. Vino je zlatno žute boje, u mirisu je prepoznatljiva jabuka, malo zrelija marelica. Kiseline su nježnije, ne nedostaje ekstrakcije tijela, ima zapravo dosta ostatka šećera 14.5 grama ali je ipak polusuho. Gastronomski sommelier je preporučio spare ribs sa čilijem, piletinu u panko mrvicama u slatko ljutom umaku, sushi, argentinske kozice i dobar fiš .

Završno vino u radionici je bila Omega od crnog pinota koja u pojedinim godinama dolazi i kao kupaža. Omega 2023. 12.9% alkohola je u berbi i preradi također pratila mjesečevu liniju. Vino je tipične pinotovske svijetlo crvene, rubin boje, gusto, intezivnog sortnog mirisa. Osjeti se miris trešnje, zemlje, gljiva. To je dobro uravnoteženo vino, dobar balans kiseline i graničnog šećera 3.4 grama. Odležavalo je 9 mjeseci u srednje paljenim bačvama drugog punjenja. Gastronomski dobro bi pratilo jela od pečene janjetine, patku s mlincima ili svinjski lungić sa umakom od vrganja i domaćim njokima.

.Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić


četvrtak, 22. svibnja 2025.

 







Konvencija o metru


Hrvatsko mjeriteljsko društvo (HMD) u sklopu dvodnevne konferencije „Dani mjeriteljstva 2025.“ obilježilo je 22. svibnja 2025. godine u Zagrebu Svjetski dan mjeriteljstva i 150. obljetnicu potpisivanja Konvencije o metru. Radi se o jednom od najvažnijih sporazuma u povijesti znanosti i tehnologije koji je potpisan 20. svibnja 1875., a uspostavio je temelj za globalno jedinstvo mjernih jedinica te tako omogućio znatno lakšu znanstvenu i tehničku suradnju, ali i trgovinu među narodima i državama.


Konferenciju Dani mjeriteljstva otvorila je Branka Augustinović, ravnateljica za trgovinu i unutarnje tržište u Ministarstvu gospodarstva i izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića.


Precizna i pouzdana mjerenja omogućuju nam donošenje informiranih odluka, definiranje standarda kvalitete i sigurnosti te stvaranje preduvjeta za inovacije i tehnološki napredak. Mjeriteljstvo se danas suočava s određenim izazovima i prilikama, pri čemu digitalizacija, umjetna inteligencija i kibernetička sigurnost postaju ključna područja koja će oblikovati budućnost mjerenja“, kazala je Augustinović te dodala kako Ministarstvo gospodarstva u suradnji s Državnim zavodom za mjeriteljstvo razvija sustav koji je moderan, učinkovit i spreman odgovoriti na zahtjeve digitalnog društva.


Siniša Prugovečki, predsjednik Hrvatskog mjeriteljskog društva istaknuo je kako na Svjetski dan mjeriteljstva obilježavamo ovo povijesno postignuće i priznajemo da život kakvog danas poznajemo ne bi bio moguć bez zajedničkog sustava mjerenja.


Iako često nevidljivo, mjeriteljstvo je prisutno u svim aspektima modernog života, odnosno čitava današnja civilizacija i život temelje se na mjerenjima. Ono nam omogućuje precizna istraživanja i razvoj inovacija i na taj način doprinosi napretku znanosti i obrazovanja. Pouzdana mjerenja doprinose boljem upravljanju resursima, povećanju energetske učinkovitosti i očuvanju okoliša, što su osnovni ciljevi održivog razvoja, dok standardizacija mjerenja omogućuje pravednu trgovinu i globalnu ekonomsku suradnju, čime se stvaraju uvjeti za stabilniji gospodarski rast“, kazao je Prugovečki.


Konferencija je okupila stručnjake iz područja mjeriteljstva, znanstvenike, inženjere, predstavnike industrije i studente kako bi raspravljali o temama daljnjeg razvoja i digitalizacije mjeriteljstva u doba umjetne inteligencije.


Dan mjeriteljstva nosi oznaku UNESCO-ovog međunarodnog dana, čime je UNESCO istaknuo vrijednost mjeriteljstva kao temelja za mir i suradnju među narodima, znanost, gospodarstvo i održivi razvoj.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Luka Mihačić

 





Hrvatske kompanije na tržištu Saudijske Arabije


Delegacija poslovnih ljudi boravila je u dva navrata u Rijadu radi približavanja gospodarstvima zemalja s gotovo 70 milijuna stanovnika. U fokusu su bile IT tvrtke, no priliku imaju i ostale tvrtke i uspješni projekti.

Hrvatska poslovna delegacija posjetila je Kraljevinu Saudijsku Arabiju radi otvaranja tržišta domaćim tvrtkama u toj i ostalim zemljama Zaljeva. Posjeti su organizirana u suradnji s Business Clubom 5 i Hrvatskom poslovnom delegacijom (Croatia Business Delegation) pod vodstvom Željka Hanžeka, Ace Momčilovića i Zorana Šegića.

Iako je prvi posjet bio organiziran isključivo za IT i AI poslovne projekte i tvrtke takvog karaktera, već u drugom posjetu proširili smo područje aktivnosti i tako otvorili prostor za mnoge druge kompanije koje su nam se pridružile u delegacijskom posjetu“, izjavio je Željko Hanžek.


Cilj je ostvariti suradnju s državama Zaljeva a riječ je o Saudijskoj Arabiji, Katru, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kuvajtu, Omanu i Bahreinu. Tijekom oba posjeta hrvatska delegacija dočekana je na visokoj razini uz susrete s predsjednicima svih trgovačkih komora u Saudijskoj Arabiji, a upravo se dogovara i dolazak stotinjak uspješnih poslovnih ljudi iz Saudisjke Arabije u Hrvatsku, u organizaciji Business Cluba 5. Uz to, potkraj godine u Hrvatskoj bi trebalo biti otvoreno veleposlanstvo Saudijske Arabije. Zahvaljujući dobrim osobnim kontaktima Željka Hanžeka, stvaramo prilike hrvatskih tvrtkama u državama Zaljeva putem grupnih ili individualno organiziranih sastanaka s potencijalnim partnerima, ali i otvaramo mogućnosti investiranja u projekte u Hrvatskoj“, izjavio je Vandri Montabelo, direktor Business Cluba 5, uz poziv predstavnicima tvrtki koji svoju priliku vide na tržištima Zaljeva da im se pridruže u ovoj poslovnoj inicijativi.

To je samo jedna od akcija Business Cluba 5, osnovanog u Zagrebu s ciljem okupljanja stručnjaka i poduzetnika iz različitih sektora industrije.


Pripremio: Tomislav Radić

Fotografije: arhiva Business Club 5


srijeda, 21. svibnja 2025.

 





Dani vinskih podruma

U nedjelju, 25. svibnja, tradicionalno se održava Dan otvorenih podruma Istre. Sudjeluje 50 podruma i destilerija s čitavog poluotoka.

To je još jedna vinska manifestacija u organizaciji udruge Vinistra u suradnji s Istarskom županijom i Turističkom zajednicom Istarske županije. Ulaznice mogu se nabaviti na web stranici Vinistre. Nakon toga, na mail stiže QR kod za jednu od sedam vinarija - koje su početne točke obilaska a ulaznica se preuzima u obliku narukvice. Od 9,30 do 18,30 sati narukvice mogu se preuzeti u vinarijama Fakin u Motovunu i Cattunar u Brtonigli za regiju Sjeverna Istra, u vinariji Damjanić u Poreču za regiju Poreč, In Sylvis u Sv. Petru u Šumi za regiju Središnja Istra, u vinariji Dobravac u Rovinju za regiju Rovinj, u vinariji Fuhtar u Nedešćini za regiju Istočna Istra i u Medei u Vodnjanu za regiju Južna Istra.

Iz Vinistre savjetuju odabir najbliže lokacije za preuzimanje narukvice, a nakon toga mogu se posjetiti vinarije u bilo kojem dijelu Istre. Vinskom putovnicom sakupljaju se pečati i uživa u vinskoj turi

Ulaznica uključuje degustaciju tri vina u svakoj vinariji, odnosno destilata u destileriji, a broj vinarija i destilerija nije ograničen. Iznimno je važno izravno rezervirati termin u odabranim vinarijama i destilerijama, a njihov popis s email adresama također je na našoj web stranici“, ističe direktor Vinistre Ivan Marić.

U vinariji Dešković, koja je ove godine osvojila šampionsku titulu za mladu malvaziju na Vinistrinom ocjenjivanju Svijet malvazija, s početkom u deset sati službeno je otvorenje manifestacije.

https://vinistra.hr/hr/dan-otvorenih-podruma-2025

Pripremio: Tomislav Radić

snimke:Merlo De Graia


utorak, 20. svibnja 2025.

 







Kako privući ulaganja

BAT proizvođač i izvoznik cigareta i bezdimnih proizvoda koji je od preuzimanja TDR-a u Hrvatsku investirao 700 milijuna eura, pokrenuo je platformu koja sadrži znanstveno utemeljene dokaze na kojima počiva globalna transformacija BAT-a od cigareta prema bezdimnim proizvodima.

OmniTM je u Hrvatskoj predstavljen na konferenciji “Kako potaknuti industrije i privući ulaganja?”, na kojoj su sudjelovali Ante Šušnjar, ministar gospodarstva i izaslanik Predsjednika Vlade RH, Irena Weber, glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca te predstavnici brojnih institucija i domaće poslovne zajednice.




Pripremio: Tomislav Radić

subota, 17. svibnja 2025.

 




Keramičkih pločica?


Kako prepoznati kvalitetnu keramičku pločicu od one manje kvalitetne.

Dugo godina nepobjediv kralj luksuza, klasični mramor, polako gubi svoje mjesto,. Iako i dalje ima svoju publiku fokus se prebacuje na zanimljivije, modernije varijante mramora poput kolekcije Onyx. Trend su keramičke pločice koje oponašaju izgled drvenih podova, stvarajući topao i prirodan ambijent bez tipičnih problema koje donosi drvo – poput osjetljivosti na vlagu.

Kad govorimo o kvaliteti, gres porculanske pločice drže tron – i to s dobrim razlogom. Osim što su iznimno izdržljive, imaju i antibakterijska svojstva . Za razliku od klasičnih zidnih pločica od mekših materijala – poznatih kao pasta roja ili pasta bianca – gres porculan je višenamjenski. Pogodan je i za zidove, i za podove, pa čak i za vanjske površine jer podnosi vlagu i mraz “, rekao je Dean Pilipović, direktor prodaje DI ceramics.


Danas kod uređenja doma sve češće biraju se 3D pločice. To su reljefne keramičke pločice koje donose dozu luksuza i sofisticiranosti zahvaljujući svojim trodimenzionalnim uzorcima koji stvaraju efektnu igru svjetla i sjene. Te pločice koriste se isključivo na zidovima, gdje mogu služiti kao dekorativni element – bilo u dnevnom boravku, kupaonici ili kuhinji. Njihova teksturirana površina dodaje dubinu i karakter prostoru, ali istodono zahtijeva nešto pažljivije održavanje.


DI ceramics nudi talijanske pločice U showroomu u zagrebačkom Španskom, na adresi Trg 101. brigade, izloženo je više od 180 boja i dekora.


Pripremio; Tomislav Radić

FOTO: DI ceramics

srijeda, 14. svibnja 2025.

 



Airbus A220 u Zagrebu


Treći novi zrakoplov Airbus A220 nove flote Croatia Airlinesa dočekan u Zagrebu


Croatia Airlines, hrvatski nacionalni avioprijevoznik i član udruge Star Alliance,14. 5. 2025. u Zagrebu dočekao je svoj treći novi zrakoplov Airbus A220-300, kapaciteta 149 sjedala. Tako je nastavljen projekt obnove cjelokupne flote, koji je počeo lani uključenjem u flotu prva dva nova zrakoplova Airbus A220-300.


Treći novi zrakoplov Airbus A220-300 Croatia Airlinesa ima registarsku oznaku 9A-CAL i dobio je ime Vukovar, a stigao je izravno iz Airbusove tvornice u kanadskom Mirabelu.


-S veseljem i ponosom smo dočekali naš treći novi zrakoplov Airbus A220, koji će nositi ime hrvatskoga herojskoga grada Vukovara. Dolazak svakog novog zrakoplova, a ove godine ih očekujemo ukupno pet, omogućuje nam širenje mreže odredišta i optimizaciju reda letenja i drago nam je što smo ove sezone putnicima ponudili pet novih međunarodnih linija, čime pružamo dodatni doprinos razvoju hrvatskoga turizma i gospodarstva u cjelini. Koristim ovu prigodu zahvaliti našim partnerima iz tvrtke Azorra, koja je zakupodavac zrakoplova Vukovar, i proizvođaču Airbus na kvalitetnoj suradnji te vjerujem da dijelimo zajedničko zadovoljstvo današnjim događajem – rekao je Jasmin Bajić, predsjednik Uprave Croatia Airlinesa.


Zrakoplovi Airbus A220 zrakoplovi su nove generacije i projektirani su kao potpuno novi proizvod, koji nudi najbolje performanse u pogledu učinkovitosti i emisije buke, te prvorazredno iskustvo posadama i putnicima zahvaljujući inovativnom dizajnu i tehnologiji najnovije generacije. Projektiran za tržišni segment putničkih zrakoplova od 100 do 160 sjedala, zrakoplov A220 ima domet do maksimalno 3600 nm (6700 km).

Croatia Airlines u 2025. godini očekuje isporuku pet novih zrakoplova A220, a projekt obnove flote trebao bi završiti 2027. godine kada bi u floti hrvatskog nacionalnog prijevoznika trebalo biti ukupno 15 novih zrakoplova A220, od čega će 13 biti A220-300 (kapacitet 149 sjedala) i dva A220-100 (kapacitet 127 sjedala).


PRIPREMIO: Tomislav Radić