četvrtak, 3. srpnja 2025.

 









Doručak u Srijemu

Volimo lijepi Srijem, divno je doručkovat u njem

Hedonističko druženje uz srijemske pjenušce, domaće specijalitete, glazbu pod stoljetnim orahom privuklo je stotinjak gostiju koji su stigli na pjenušavi srijemski doručak u subotu, 28. lipnja 2025.! Doručak je održan kod Vina Papak Ilok, na najistočnijem vinogradarskom položaju Radoš, u organizaciji TZ Vukovarsko-srijemske županije i Salona pjenušavih vina Zagreb.

U zelenilu srijemskih vinograda i polja suncokreta počelo se kušanje pjenušavih vina s raskošnim srijemskim doručkom uz glazbu „Dva i pol muškarca“. Na stolu je bilo od domaće pogače i „čvarkaša“, paštete od pačjih prsa i pileće jetrice sa spačvanskim tartufom. od mesnih narezaka kušala se tanka kobasica, debela kobasica, kulin, šunka odležana dvije godine, bilo je raznih sireva i voća – lubenice, breskve, šljive, domaći pekmezi i jogurti, a posebna atrakcija je bio veliki kotao u kojem su se pripremali čvarci!


Na vinskoj radionici „Slatko i plavo“ , naslijepo su se kušala predikatna vina – Traminac Iločkih podruma IBB 2019 i Graševina Papak IBB 2019 uz francuske plave sireve (Roquefort i Bleu d'Auvergne) i jedan poseban istarski s tartufima. U toj su sirnoj kombinaciji ipak su pobijedili Francuzi, iako je bijela čokolada s okusom ruže također bila posebno zanimljiva za nepce uz traminac koji miriše na – ružu.


Tijekom doručka održala se i vođena radionica slikanja Feel good & Paint, a u 13:00 održan je "En primeur Srijem", gdje su vinari predstavili neke nove (ili nedavno nagrađivane) berbe na tržištu (Chardonnay Čobanković, Graševina Lisca Buhač, Frankovka Papak i Cabernet franc Trs).

Više informacija: TZ Vukovarsko srijemske županije, visit@srijem-slavonija.com


Pripremio: Tomislav Radić

Foto: Domagoj Sever i Vedran Čuljak


 




Međimursko prošćenje u Zagrebu

Održano 30. Međimursko prošćenje u Zagrebu – slavlje zajedništva, vjere i tradicije

U organizaciji Društva Međimuraca u Zagrebu 29. i 30. 6. 2025., svečano je obilježeno 30. Međimursko prošćenje, koje je i ove godine okupilo stotine Međimuraca i prijatelja Međimurja iz cijele Hrvatske. Događaj, koji već tri desetljeća njeguje međimurski identitet u glavnom gradu, započeo je svečanim misnim slavljem u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca na zagrebačkom Kaptolu.

Svetu misu predvodio je dr. sc. Krunoslav Novak, generalni tajnik Hrvatske biskupske konferencije, rodom iz Donjeg Koncovčaka, koji je u nadahnutoj propovijedi istaknuo važnost zajedništva, očuvanja vjere i baštine. Glazbeni dio mise uveličale su Blanka Tkalčić, mezzosopranistica i dopredsjednica Društva Međimuraca u Zagrebu, koja je otpjevala misu i pjesmu “Međimurje kak si lepo zeleno”, te mlada glazbenica Katarina Mily izvedbom psalma.

Svečanosti su pridonjeli i članovi Zrinske garde, čijom je pojavom dodatno naglašena povijesna i kulturna dimenzija događaja. Nakon misnog slavlja, manifestacija se nastavila na Opatovini, gdje su posjetitelji imali priliku uživati u mirisima i okusima rodnog kraja.

Posebnu pozornost posjetitelja na Opatovini privukao je nastup KUD-a Mihovljan, koji je dojmljivo prikazao bogatstvo međimurske folklorne baštine. Publika je s oduševljenjem dočekala njihove tradicionalne nošnje, a svaki korak i pokret plesača nosio je u sebi duh Međimurja – skroman, ali snažan, duboko ukorijenjen u tradiciji i ljubavi prema rodnom kraju.

Međimurski OPG-ovi predstavili su bogatstvo domaćih proizvoda – od meda (Zoran Kožnjak) i cekera (žene Nedelišća) do vina (Martin Hren) , bučinog ulja, kolača (Marija Jančec), mesa z tiblice (Darko Đuran), ljutih umaka (Saša Preložnjak) i rukotvorina (Jadranka Bagladi) – stvarajući autentičan ugođaj zavičaja u srcu Zagreba.

Za veselu i srdačnu atmosferu pobrinuo se poznati međimurski kantor Vladimir Mihaljević, koji je izvedbom tradicionalnih pjesama rasplesao okupljene i podsjetio na toplinu i ljepotu međimurske glazbene baštine.

Među uzvanicima bio je i međimurski župan Matija Posavec, koji je pohvalio organizatore i istaknuo važnost ovakvih susreta za očuvanje identiteta Međimuraca izvan rodnog kraja.

Ponosni smo što smo već tridesetu godinu zaredom uspjeli okupiti Međimurce i prijatelje Međimurja u srcu Zagreba. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali – od izvođača, Zrinske garde, župana Matije Posavca, naših OPG-ova, do svih posjetitelja koji su donijeli duh Međimurja u Zagreb. Ovo prošćenje dokaz je da je srce Međimurja uvijek živo i predstavljeno u gradu Zagrebu.- istaknuo je Matija Kikelj, predsjednik Društva Međimuraca u Zagrebu

    .Pripremio: Tomislav Radić




 



Dionice Žito Grupe

U petak 27. 6. 2025. u 9:00 sati počela je javna ponuda dionica Žito Grupe, vodeće poljoprivredno-prehrambene grupacije u Slavoniji. Riječ je o najvećem domaćem IPO-u kompanije u privatnom vlasništvu u hrvatskoj povijesti.

Javna ponuda odvijat će se do 9. srpnja 2025. i uključuje do najviše 6.651.920 dionica, koje bi u dioničarskoj strukturi nakon IPO-a činile minimalno 25% (+1 dionicu) vlasničkog kapitala društva ŽITO d.d. („Izdavatelj“). Ponuđene dionice mogu se steći u rasponu cijene od 18,50 EUR do 22,00 EUR po jednoj ponuđenoj dionici. Sukladno rasponu cijene, javnom ponudom ciljaju se prikupiti sredstva od približno 118 – 141 milijun eura.

Pravo na sudjelovanje u ponudi imaju radnici, mali ulagatelji i kvalificirani ulagatelji. Pojedinačni interes za stjecanje ponuđenih dionica u slučaju radnika i malih ulagatelja ne može biti manji od 300,00 EUR.

U roku od 2 radna dana od isteka razdoblja ponude, izdavatelj će utvrditi konačnu cijenu, Konačnu količinu i konačnu alokaciju u sklopu konačnih uvjeta koji će biti objavljeni na internetskoj straniciIzdavatelja i Zagrebačke burze d.d.Po završetku javne ponude, za sve dionice izdavatelja bit će zatraženo uvrštenje na Službeno tržište Zagrebačke burze d.d.

Mali ulagatelji mogu podnijeti upisnice za stjecanje ponuđenih dionica u poslovnicama Zagrebačke banke, putem E-RIZNICE i u poslovnicama Erste banke ili putem George Internet bankarstva. Radnici to mogu učiniti u poslovnicama Zagrebačke banke ili putem E-RIZNICE.

Žito Grupa ima oko 1.200 zaposlenika i vodeća je poljoprivredno-prehrambena grupacija u Slavoniji. Najveći je proizvođač jaja, lider u preradi uljarica i drugi najveći proizvođač svinja na domaćem tržištu. Kompanija upravlja s ukupno 17.800 ha obradivih površina, što je čini drugim najvećim obrađivačem poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj, te otkupljuje urod s dodatnih 60.000 ha koje obrađuje 3.000 kooperanata.

U 2024. godini, Žito Grupa je ostvarila prihode od 335 milijuna EUR, uz rekordnu normaliziranu razinu EBITDA-e od 66,3 milijuna EUR. Grupa je u 2024. ostvarila EBITDA maržu od 19,8%. Uz Hrvatsku, trećina prihoda ostvarena je na inozemnim tržištima (Mađarska, Italija, Srbija, Slovačka, Kosovo, Njemačka, Austrija).

Realizacijom IPO-a prikupljena sredstva bi se koristila prvenstveno za projekte iz najavljenog investicijskog ciklusa te za potencijalne akvizicije. U sljedeće tri godine Žito Grupa planira 125 milijuna eura uložiti za investicije i akvizicije za potrebe organskog i anorganskog rasta. Investicije se namjeravaju rasporediti u sva četiri ključna proizvodna segmenta Žito Grupe: ratarstvo, stočarstvo, industriju te trgovinu i silose. Tijekom proteklih devet godina Žito Grupa je već realizirala više od 200 milijuna eura investicija, a s novim investicijama dodatno namjerava osnažiti svoju tržišnu poziciju i omogućiti daljnji održivi rast i razvoj



Pripremio: Tomislav Radić


srijeda, 2. srpnja 2025.

 


Ministar Vlajčić u Đakovu



Ministar Vlajčić održao radni sastanak u Državnoj ergeli Đakovo – najavljena nova ulaganja u zagrijavališta za konje te izgradnju Posjetiteljskog centra

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić, 30. lipnja 2025. godine uz državnog tajnika Marinka Belju, održao je radnik sastanak s ravnateljem Državne ergele Đakovo i Lipik Nikolom Grizeljom, te njegovim suradnicima.

Na sastanku su predstavljeni izvještaji o radu ergela, realiziranim infrastrukturnim projektima te aktivnostima za nadolazeća razdoblja. Osvrnuli su se na protekla ulaganja u razvoj i modernizaciju ergele Lipik, gdje je potkraj 2024. godine završena prva faza izgradnje nove ergele na jezeru Raminac, uključujući tri nove staje, gnojnicu i prateću infrastrukturu u vrijednosti od 2,3 milijuna eura. Trenutno je u tijeku druga faza izgradnje, financirana sredstvima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva s ukupnom investicijom od gotovo 5 milijuna eura.

Hrvatska bilježi kontinuirani rast broja konja, a u 2024. godini zabilježen je porast od 1,5 %. S više od 2.300 lipicanaca i više od 800 vlasnika širom zemlje, Hrvatska zauzima drugo mjesto u svijetu po broju uzgojenih lipicanaca. Kako bismo osigurali vrhunske uvjete za uzgoj i očuvanje naše tradicije, nastavljamo daljnja ulaganja u razvoj i modernizaciju Državne ergele Đakovo. Planiramo značajna ulaganja u izgradnju zagrijavališta za konje te očekujemo realizaciju Posjetiteljskog centra ergele, koji će obogatiti turističku ponudu i doprinijeti promociji kulturne baštine Slavonije, Baranje i Srijema“, rekao je ministar Vlajčić.

Projekt „Posjetiteljski centar ergele Đakovo“ obuhvaća uređenje i opremanje prvog i drugog kata zatvorene jahaonice, uz uspostavu prostora za prezentaciju povijesti rada Državne ergele Đakovo i Lipik te nematerijalne kulturne baštine uzgoja lipicanaca u regiji Slavonije, Baranje i Srijema, a ukupna vrijednost investicije je oko 2,24 milijuna eura.

Na sastanku se razgovaralo i o planovima za rekonstrukciju i izgradnju novih objekata na lokaciji Ivandvor te je ministar Vlajčić u pratnji državnog tajnika Marinka Belje obišao lokacije Pastuharna i Ivandvor.

U 2024. godini Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva osiguralo je i 478.000 eura za nabavku novog specijaliziranog kamiona i prikolice za siguran prijevoz konja, čime se dodatno pridonjelo kvaliteti i sigurnosti uzgoja.



Pripremio: Tomislav Radić